День енергетика

Дата: 22.12.2016 08:13

Вчені фізики стверджують, що електричний струм не має маси або ваги, вірніше, ця маса є мізерно малою. Однако ж електрика є потоком заряджених частинок - електронів, кожен з яких має свою певну масу і вагу, і рухаються вони зі швидкістю, близькою до швидкості світла, точніше в межах 50-99% від неї. З огляду на цей факт, можна зрозуміти рекомендації електриків, що зовсім не варто ставати на шляху цього потоку, якщо ви не є деталлю будь-якого електроприладу.

Щороку 22 грудня в день зимового сонцестояння в Україні святкується День енергетика.

Символічно, що свято співпадає з найкоротшим днем і найдовшою ніччю в році, коли робота енергетиків найбільш помітна.

Україна завжди посідала значне місце в сфері розвитку та управління паливно-енергетичним сектором. На території країни розроблялися і впроваджувалися новітні досягнення в цій галузі. Ось деякі віхи становлення і розвитку електроенергетики в Україні.

• 1878 р. - вперше в Києві встановлена електрична машина і 4 дугових електричних ліхтаря.
  • 1890 р. - пуск перших електростанцій в Україні (Київ, Костянтинівка, Катеринослав, Львів)
  • 1913 р. - потужність електростанцій України становила 304,3 тис.кВт.
  • 1920 р. - ухвалення плану ГОЕЛРО, що передбачав будівництво 4 теплових електростанцій у Донбасі і Дніпрогесу.
  • 1935 р. - створення Донбаської, Дніпровської та Харківської енергетичних систем.
  • 1961 р. - збудовано першу в Україні ЛЕП-330 кВ Кременчук-Черкаси-Київ.
  • 1962 р. - створено Міністерство енергетики і електрифікації України. Побудована перша в світі лінія електропередачі постійного струму Волгоград-Донбас з напругою 800 кВ і завдовжки 473 км.
  • 1965 р. - в Україні працює близько 1600 малих ГЕС. Сформована цілісна енергетична система України.
  • 1970 р. - введена в дію перша в СРСР Київська гідроакумулююча електростанція потужністю 225 МВт.
  • 1975 р. - завершено будівництво каскаду Дніпровських гідроелектростанцій. Розпочато спорудження Південно Українського енергетичного комплексу у складі АЕС, ГЕС, ГАЕС.
  • 1991 р. - загальна довжина електромереж України перевищила 1 млн.км.
  • 1993 р. - Указом Президента України № 522/93 встановлено День енергетика.
  • 1995 р. - завершено спорудження найбільшої в Європі Запорізької АЕС потужністю 6 млн.кВт.
  • 1997 р. - прийнятий Закон України «Про електроенергетику».
  • 2000 р. - створено Міністерство палива і енергетики України.

Україна пишається минулим своєї енергетики та впевнена у своїх енергетичних перспективах.

Професійне свято енергетиків має давні і славні традиції, які добре закріпилися як в чисто професійному середовищі, так і в супутніх галузях, не пов’язаних безпосередньо з підтримкою і розвитком генеруючих потужностей. Це не дивно, адже від злагодженої роботи наших енергетиків залежить не тільки все виробництво і вся промисловість, але і наша економіка в цілому. Зауважимо, що до складу кожного серйозного підприємства або виробництва входять спеціалізовані відділи, які займаються питаннями організації і контролю енергозабезпечення, це в свою чергу дозволяє проводити більш тісну співпрацю безпосередньо з профільними енергетиками, вчасно реагувати на зміну попиту, забезпечувати надійність і цілісність всієї державної енергосистеми. Важливість і необхідність такої тісної співпраці підтверджена часом і практикою.

У культурну традицію святкування Дня енергетиків, за даними проекту DilovaMova.com, увійшло ще у другій половині минулого століття. Перші повідомлення про це професійне свято можна дізнатися вже з Указу Президії Верховної Ради Радянського Союзу від 23-го травня 1966-го року. Дата, до якої пропонувалося приєднати відзначення цього Дня, нерозривно пов’язувалася з датою прийняття знаменитого і доленосного для всієї країни Державного плану електрифікації Росії, під назвою «ГОЕЛРО», який був затверджений на VIII-му Всеросійському з’їзді Рад у 1920-му році. Пізніше дату святкування Дня енергетиків хотіли прив’язати до третьої неділі грудня, що випливає з Указів Президії Верховної Ради СРСР № 3018-Х від 1-го жовтня 1980-го року і № 9724-XI від 1-го листопада 1988-го року, проте ця ініціатива прижилася лише частково. Зараз в Російській Федерації офіційно цей День за колишньою традицією відзначається 22-го грудня. Після розпаду Радянського Союзу більшість новоутворених незалежних держав, враховуючи важливість добрих традицій зберегли в своїх календарях це чудове свято. Так, в суверенній Україні професійне свято День енергетика був додатково затверджений Указом № 522/93 Президента України від 12-го листопада 1993-го року і щорічно відзначається також 22-го грудня.

Цікаво, що свій професійний святковий день енергетики відзначають взимку під час найкоротших світлових днів у річному циклі. На наш погляд це додатково підкреслює важливість продуманої і надійної роботи цієї ключової для всієї економіки галузі народного господарства.

Не забувайте, що при роботі з електрикою необхідно дотримуватися елементарних правил техніки безпеки: дерев’яні, гумові і керамічні об’єкти є хорошими ізоляторами, одним з кращих ізоляторів є чистий каучук, але небезпечна в струмі не напруга, а його сила, що вимірюється в амперах. У певних умовах навіть батарейка у 12-вольтів може завдати серйозної шкоди або навіть викликати смерть!

Джерело: Ділова Мова