Преображення Господнє: Звичаї, традиції, заборони Яблучного Спаса

Дата: 19.08.2016 08:31

19 серпня православні відзначають Другий Спас. Також в цей день за церковним календарем православні християни відзначають велике свято - Преображення Господнє.

Відомо, що день Яблучного Спаса 19 серпня вважається офіційним закінченням літа і приходом осені - після нього ночі стають холодними, і настає пора збору врожаю.

Як і будь-яке церковне свято Яблучний Спас має свої звичаї і традиції. Однак, є і заборони.

Що не можна робити на Яблучний спас:

Їсти яблука до Яблучного Спаса, особливо ця заборона стосувалася жінок - не можна. Зв'язано з цим сумне повір'я - якщо в родині померла дитина, а його мати їла яблука до Яблучного Спаса, вона не отримає гостинець на тому світі.

Також на Другий Спас заборонено виконувати будь-які роботи, крім приготування їжі і збору врожаю: не можна шити, в'язати, займатися прибиранням і будівельними роботами: "Хто на Спаса шиє - до кінця днів сльози лиє".

Також не варто забувати, що йде Успенський піст. Не можна розважатися, їсти м'ясо, яйця, жирну їжу, і все, що викликає залежність. До таких продуктів церква відносить каву, чай, алкоголь і т.д.

Успенський піст починається в день святкування Маковія, Медовий Спас 2016 відзначали 14 серпня, і закінчується він на Успіння Божої Матері 27 серпня.

А ще в цей день не можна вбивати комах - вважається, якщо муха сіла на руку двічі - весь рік вам буде супроводжувати удача. При цьому важливо комаху не проганяти, а дочекатися, поки вона сама полетить.

Традиції: Яблучний Спас

У народній традиції східних слов’ян Преображення називається Другим Спасом або Яблучним Спасом. Народну назва свято отримало через те, що, відповідно до Типікону, у цей день освячується виноград нового врожаю та інші плоди, а там, де його немає, – яблука, після чого дозволяється їх вживати в їжу. Це пов’язано з тим, що в Греції (раніше – Візантії) виноград достигав якраз у цю пору року. А перші плоди віруюча людина завжди приносила у храм як свою жертву Богу і для освячення всього врожаю.

Історія святкування Преображення Господнього

Традиція святкувати Преображення Господнє існувала вже в IV столітті, а, швидше за все, і раніше. Саме в IV столітті рівноапостольна імператриця Єлена побудувала на горі Фавор храм на честь Преображення. Крім того, ми читаємо про це свято в повчаннях святих Єфрема Сирина і Іоанна Златоуста. З VII століття до нас дійшло слово на Преображення Господнє святого Андрія Критського.

Джерело: Патріоти України, ukr.media