Черкаський район, Черкаська область

Саме об’єднані громади зможуть найбільш ефективно використати земельні ресурси, — експерт

Об’єднаним громадам для розвитку необхідно мати повноваження з розпорядження землями на всій своїй території, тобто і поза межами населених пунктів. У Верховній Раді України зареєстровано два законопроекти, які покликані врегулювати це питання: «Про віднесення земель державної власності за межами населених пунктів до комунальної власності об’єднаних територіальних громад» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності на територіях об’єднаних територіальних громад та врегулювання інших земельних відносин».

— Ми маємо закрити прогалини в земельному законодавстві, знизити рівень можливих проявів корупції у цій сфері. Необхідно також врегульовує питання колишніх земель колективної власності. В Україні, коли розпаювалися землі колишніх колгоспів, залишилося 1,5 млн. га землі, якою ніхто не розпоряджається – це землі під колишніми господарськими будівлями, під полезахисними лісосмугами та інші. Ніхто за цими землями не слідкує. Також маємо упорядкувати питання контролю за використанням та охороною земель. Бо сьогодні такий контроль взагалі не проводиться. Ми провели моніторинг земель, і виявилося, що дуже багато землі використовується без правовстановлюючих документів, — зазначає директор департаменту землеустрою, використання та охорони земель Держгеокадастру України Олександр Краснолуцький.

Експерт з питань реформування місцевого самоврядування Дмитро Дзвінчук зауважує, що однією із позитивних преференцій, які гарантувалися при утворенні об’єднаних територіальних громад якраз було надання земель поза межами тих громад, які обєдналися, до їх управління.

— Саме територіальна громада зможе найбільш ефективно використати земельні ресурси. Голови об’єднаних громад кажуть, що їм було б значно легше вести перемовини з орендарями та потенційними інвесторами при умові, якщо б землі знаходилися б в управлінні громад. Це ще і фінансові надходження до місцевого бюджету, а отже – можливість розвитку, — сказав Дмитро Дзвінчук.