Щоб громади сказали «так» об’єднанню, їм потрібне його фінансове обгрунтування, — консультант ПУЛЬСу

Дата: 30.03.2016 09:33

Днями в Чигирині провели круглий стіл на тему «Децентралізація: проблеми і виклики Чигиринського району». Захід організували в рамках українсько-польського проекту «Сильні локальні громади – шлях до успіху реформи місцевого самоврядування». Участь у зібранні взяла консультант проекту ПУЛЬС Олена Кулик.

Створення майданчику для обговорення ходу реформи місцевого самоврядування у Чигиринському районі між представниками громадськості, органів державної влади та місцевого самоврядування. Саме таку мету поставили перед собою організатори. В українсько-польському проекті проведення круглих столів – це вже третій етап роботи. Спочатку для команд-учасниць проводили тренінги, потім вони аналізували ризики і перспективи своїх громад, наступний крок – обговорення, завершальний – навчальні поїздки до Польщі, розповідає куратор проекту Любов Ропало. Участь у цьому проекті беруть 9 областей України, від Черкащини – Чигиринський, Звенигородський, Корсунь-Шевченківський райони.

На перший круглий стіл з’їхалися півсотні учасників. Їх хвилювали питання функціонування закладів освіти та охорони здоров’я, проблеми транспортного сполучення в районі в умовах реформи. Помітно, що наразі громади мають чимало сумнівів щодо об’єднання громад, їм незрозумілі механізми оподаткування та низка земельних питань.

- Зокрема, сільські голови міркують над тим, яким буде оподаткування в умовах приєднання сіл до міста, адже, на відміну від міста, села мають пільговий податок, — пояснює регіональний консультант з організаційно-правових питань проекту ПУЛЬС у Черкаській області Олена Кулик. – У бюджетному кодексі цей момент не прописаний. Проте, реформа передбачає, що значна частина податків і зборів, які зараховуються до місцевих бюджетів, а це і ПДФО, акцизний збір, єдиний податок та низка інших, залишатиметься в об’єднаній територіальній громаді, тож різниця в оподаткуванні не матиме істотного значення.

Відповівши на частину запитань представників громад, регіональний консультант із організаційно-правових питань проекту ПУЛЬС Олена Кулик презентувала цей проект, досягнуті домовленості щодо співпраці. Зокрема, вона запропонувала провести навчання з бюджетних та організаційно-правових питань для сільських голів та бухгалтерів Чигиринщини наступного місяця.

- Щоб громади сказали «так» об’єднанню, їм потрібне його фінансове обгрунтування, — додає вона. – Саме розуміння цієї складової допоможе вирішити, яким шляхом іти, скільки ОТГ доцільно створити на базі району.

Нагадаємо, проект USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні (ПУЛЬС)» працює в рамках децентралізації від Асоціації міст України та надає консультації щодо втілення реформи місцевого самоврядування.