17% громад об’єдналися, очікуємо, що наступний рік стане вирішальним у цьому процесі

Дата: 02.12.2016 09:41

Наступний рік має стати вирішальним у процесі об’єднання територіальних громад. Затягувати з формуванням спроможного базового рівня місцевого самоврядування не слід, бо без цього неможливо проводити ефективні зміни у освіті, медицині, соціальній, культурній та інших сферах життя людей. Про це повідомляють в Мінрегіоні.

Про це сказав Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслав Негода під час круглого столу «Місцеве самоврядування: нові можливості та вектори розвитку» у Національній академії державного управління при Президентові України.

Він нагадав, що загалом з початку 2017 року в Україні функціонуватимуть вже 367 об’єднаних територіальних громад, сформованих 1735 місцевими радами – це 17% від усіх органів місцевого самоврядування базового рівня.

– Може здатися, що 367 об’єднаних громад за два роки це небагато. Але усі наші колеги з країн, які йшли цим шляхом, говорять, що темп у нас дуже високий, бо в більшості європейських країн муніципальна консолідація триває десятиліттями і не має таких результатів, – зазначив В’ячеслав Негода.

За словами Першого заступника Міністра, динаміка позитивна і зараз усе менше громад зволікають з об’єднанням, бо орієнтуються вже не на обіцянки, а на конкретні цифри, зокрема, на бюджетні показники 159 об’єднаних громад, створених минулого року.

Моніторинг бюджетів цих об’єднаних громад свідчить, що за 10 місяців 2016 року їхні загальні доходи зросли у 6 разів – з 900 млн грн (за той же період 2015 року) до 5,69 млрд грн. Власні доходи збільшились втричі – з 800 млн грн до 2,6 млрд грн. Залишки коштів загального фонду бюджетів зросли з 300 млн грн до 1,6 млн грн. На депозитних рахунках в банках вони загалом тримають 152 млн грн.

– Очевидно, що ситуація з фінансами в об’єднаних громадах покращилася. Звичайно у громад ще є певні труднощі з ефективним використанням цих коштів, але усе це через брак досвіду, бо раніше таких ресурсів і повноважень місцеве самоврядування базового рівня просто не мало, – сказав В’ячеслав Негода.

Він нагадав також, що в процесі добровільного об’єднання на законодавчому рівні невирішеним залишається ряд питань, зокрема, непризначення ЦВК перших виборів у більше ніж 30 найпотужніших громадах, які об’єдналися на межі районів або навколо міста обласного значення.

– Сподіваємося, це питання, так як і питання добровільного приєднання до вже створених об’єднаних громад, ми разом з Парламентом вирішимо найближчим часом, – зазначив В’ячеслав Негода.

Джерело: Черкаська ОДА