На Черкащині стартував пілотний проект МОП з подолання незадекларованої праці.

Дата: 30.06.2017 09:45

Міжнародна організація праці (МОП), Європейський союз привертають увагу до проблеми неформальної економіки і незадекларованої праці, що на сьогоднішній день є однією з найпотужніших перешкод для країн у забезпеченні гідної праці і більш високих темпів економічного зростання. Боротьба за істотне скорочення й обмеження нелегальної зайнятості – один з пріоритетних напрямів державної політики, адже функціонування «тіньової» зайнятості чинить істотний вплив на всі аспекти соціально-економічної діяльності країни.

На виконання вимог підпункту 2 пункту 1 питання 3  протоколу засідання колегії обласної державної адміністрації від 27.02.2017 №1 та з огляду  на включення Черкаської області до пілотної інспекційної компанії з подолання не задекларованої праці, Білозірській ОТГ необхідно посилити діяльність комісії з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати, підвищення її рівня та легалізації трудових відносин із найманими працівниками.

В рамках кампанії планується:

• розміщення на офіційному веб-сайті Виконавчого комітету Білозірської сільської ради, інформаційному бюлетені вісник Білозірської громади, щодо пілотного проекту інспекційної кампанії, роз’яснення законодавства про працю, відповідальність за порушення законодавства;
  • проведення засідань комісії з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати, підвищення її рівня та легалізації трудових відносин із найманими працівниками із залучення посадових осіб  Управління Держпраці у Черкаській області;
  • здійснення виїзних рейдів комісії з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати, підвищення її рівня та легалізації трудових відносин із найманими працівниками не рідше двох разів на місяць.

Ціль проекту – не лише виявити факти «тіньової» зайнятості, але й з’ясувати причини, що її зумовлюють. Пілотна інспекційна кампанія проводиться з метою розширити вплив Держпраці на неформальний сектор економіки України. Робота фахівців Управління здійснюватиметься у тісній співпраці з органами державної влади, соціальними партнерами, громадськими організаціями, роботодавцями та найманими працівниками.

На підставі отриманих результатів і висновків будуть напрацьовані рекомендації щодо розроблення і впровадження плану діяльності Держпраці з подолання незадекларованої праці на всій території України.

За даними Держстату, у 2015 році неформальна зайнятість досягла 26,2 % від кількості усього зайнятого населення, тобто більше 4,3 млн осіб. Тенденція останніх років свідчить, що частка неформальної зайнятості у формальному секторі поступово збільшується.

На першому етапі пілотної кампанії Управління Держпраці у Черкаській області реалізує інформаційний блок Пілотної інспекційної кампанії, що передбачає роз’яснювальну роботу по інформуванню роботодавців, працівників та інших груп населення про намір проведення інспекційної кампанії та надання пропозицій і консультацій роботодавцям щодо оформлення трудових відносин належним чином.

У рамках наступного інспекційного блоку проводитимуться інспекційні відвідування підприємств. Особливу увагу буде приділено галузі сільського господарства та сфери торгівлі з метою виявлення фактів незадекларованої праці. На Черкащині ці галузі обрані для проведення кампанії, оскільки, за статистичними даними, саме в них виявлено значний відсоток нелегальної зайнятості.