Електронні петиції: ще нема в Черкасах, зате є в сусідньому селі

Дата: 24.05.2016 12:05

Напряму звернутися до Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів чи будь-якого органу місцевого самоврядування українці можуть за допомогою сервісу електронних петицій. В Україні після набуття Закону «Про внесення змін до Закону України «Про звернення громадян» щодо електронного звернення та електронної петиції» уже цілий рік можна користуватися цим інструментом прямої демократії. Черкаська область у «петиційному плані» ознаменувалася пропозиціями різноманітних глобальних «перенесень»: від столиці – з Києва у Канів, до Верховної Ради - з Києва у Черкаси. Наскільки ефективним є сервіс електронних петицій у Черкасах та області, з якими пропозиціями звертаються містяни до обласної та центральної влади та які технічні новації дісталися сіл, оминувши обласний центр, дізнавалися кореспонденти «Нової Доби».

Електронні петиції — це один з інструментів електронної демократії, що має допомогти ефективно взаємодіяти владі й суспільству. Призначення е-петицій — почати вирішувати проблему в будь-якій сфері знизу вгору — від людини до влади. Мовляв, якщо петиція знаходить підтримку суспільства — то є сенс розглянути її владі й подолати порушену проблему.

За даними аналітиків Інформаційної кампанії «Сильніші разом!», процес підготовки до введення в Україні практики електронних петицій розпочався у 2009 р., коли Україна, як і інші держави, що є учасниками Ради Європи, отримала Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-учасникам з електронної демократії.

А вже 2 липня 2015 р. Верховна Рада прийняла зміни до ст. 5 Закону України «Про звернення громадян», у якій встановлено, що особливою формою колективного звернення громадян до Президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів та органів місцевого самоврядування є електронна петиція, та доповнила ІІ Розділ Закону ст. 23-1, де регламентовано порядок подання та розгляду електронних петицій.

28 серпня 2015 р. Президент України видав Указ «Про порядок розгляду електронної петиції, адресованої Президентові Україні», відповідно до якого вже з 29 серпня 2015 р. на сайті Глави держави запрацював спеціальний розділ для електронних петицій. Зараз же відповідні розділи є і на сайті Верховної Ради, і міських та обласних рад різних рівнів.
Як виявили наші кореспонденти, петиційний сервіс уже працює на сайті голови ОДА (хоча відповідно до закону, обласні державні адміністрації і не зобов’язані проводити таку роботу), також можливість подати електронну петицію є у жителів однієї з перших новостворених в Україні Білозірської територіальної громади. У Черкасах же лише готуються проводити тендер, щоб визначити того, хто створить можливість онлайн звернень до влади за допомогою петицій.

Електронні новації в селі

Незважаючи на те, що Білозірська об’єднана громада була створена менш як півроку тому, на сайті її виконавчого комітету вже існує платформа для подання електронних петицій. За словами керуючої справами виконкому Білозірської сільської ради Тетяни Тараненко, будь-хто може зареєструватися і подати петицію. Для розгляду вона має набрати 200 підписів. Максимальний термін для їх збору – 90 днів. Проте найближчим часом норма щодо кількості необхідних голосів зміниться у бік зменшення

Поки-що на сайті немає жодної петиції, адже для жителів Білозірської ОТГ (село Білозір’я та селище Ірдинь) така форма звернень ще в новинку. Але я думаю, що першочерговими питаннями, з якими звертатимуться громадяни, стануть ремонт доріг та освітлення, – коментує Тетяна Тараненко.

Слід зауважити, що петиція не стає автоматично законопроектом як у деяких країнах Європи, однак дуже часто за рішенням комісій, які вивчають звернення, стає питанням на засіданнях міських та обласних рад. Якщо ж петиція не набирає потрібної кількості голосів, то не має особливого порядку розгляду і розглядається в тому порядку, як і будь-яке інше звернення

Джерело: Нова Доба