Громадський бюджет як механізм співраці влади та громади

Дата: 05.11.2017 12:20

З 16 – 21 жовтня 2017 року відбулася друга навчальна поїздка до Польщі  у рамках проекту "Публічні бюджети від А до Я: Інформування, активізація та залучення громадянського суспільства", який реалізується Фондом Східна Європа та Фундацією польсько-української співпраці ПАУСІ за фінансової підтримки Європейського Союзу та Проекту міжнародної технічної допомоги "Партнерство для розвитку міст" (Проект ПРОМІС), яки впроваджується Федерацією канадських муніципалітетів та фінансується Міністерством міжнародних справ Канади.

В рамках  поїздки відбулося знайомство з різновидами ведення громадського бюджету в польських містах та гмінах. Учасники з України  представляли міста Черкаси, Миколаїв,  Долина, Енергодар, Біла Церква, Миргород та  Білозірську ОТГ.  Білозірську  об?єднану територіальну громаду представляла начальник фінансовго відділу виконавчого комітету Білозірської сільської ради, голова Координаційної ради з питань впровадження Бюджету участі (громадського бюджету)  Сіленко О.С.

Якщо сказати одним словом, то процес ведення громадського бюджету і в Польщі, і в Україні має схожі і, водночас, різні риси. Схожими є не лише етапи впровадженння громадського бюджету, а й бажання залучити до цього процесу якомога більше мешканців відповідних територій. Різним є сам підхід до організації даної роботи. Зазвичай в Україні громадським бюджетом  займаються профільні та фахові спеціалісти органів місцевого самоврядування. Це економісти та фінансисти,  інколи громадські діячі (представники громадських організацій). В той час як в Польщі цим займаються спеціально створені відділи по роботі з громадскістю. Це, ніби і незначна відмінність, але має вагомий вплив на сам процес організації громадського бюджету. Оскільки, якісно розроблена  інформаційна кампанія та проведення зустрічей з мешканцями — це перші кроки до успіху. І Польша це вкотре довела.

Досить потужньо в сусідній Польщі зосередилися на тісній співпраці влади та громади. Громадський бюджет передбачає надання мешканцям самостійно вирішувати  шляхом подання проектів (ідей), здійснювати вибір на що саме повинно бути спрямовано виділені кошти через відкрите голосування.

Я не буду стверджувати за всіх учасників навчальної проїздки, але мене вразив проект в рамках громадського бюджету м. Торунь - «Природа в одному пальці». Метою було  надати можливість людям з вадами зору пізнати та «доторкнутися» до природи. У зоо-ботанічному парку м. Торунь було встановлено  таблички з написами про тварин, рослин та птахів, які знаходяться на території. Було також надруковано спеціальну книгу для таких  відвідувачів. Всі записи за умовами проекту  були зроблені з використанням шрифту Брайля. Якщо реалізовуються подібні ідеї , то зароджується в душі віра у майбутнє,  в якому люди думають не лише про себе, а на сам перед про інших.

Кожній місцевості, які відвідали учасники навчальної поїздки, а це міста Познань, Торунь, Жнін, Прущ Гданський, Грудзьондз та гміни Лісево, Хелмж, притаманні спільні для всіх проекти. Це облаштування від ігрових, дитячих площадок  до цілої розважальної площадки (наприклад, «Пряникове містечко», м.Торунь), від створення тренажерних майданчиків, спортивних полів для футболу, волейболу чи баскетболу до відновлення стадіону (наприклад, гміна Хелмж), від  облаштування місць для відпочинку поблизу водоймищ (наприклад м.Жнін) до спеціального облаштування парку для відпочинку родин (наприклад м.Прущ Гданський).

Залучення громадян до вирішення соціально значущих проблем створює  міцний зв?язок між місцевою владою та мешканцями. Таким чином починає діяти ідея згуртованості, адже перестає існувати думка, що є «десь там влада» і «є десь тут народ». Саме завдяки партисипації з?являється оте потужне та міцне «МИ», зростає рівень відповідальності кожного учасника даного процесу.

І Україна, і Польща при впровадженні громадського бюджету зіткнулася з такою проблемою як скептичне відношення до залучення громадян до партисипації. Проте Польша власним прикладом довела, що реалізовані проекти громадського бюджету - це найкраща реклама, що руйнує мури недовіри.

Місто Познань є  одним із перших міст, яке почало впроваджувати громадський бюджет з 2012 року і напрацювали великий досвід роботи в даному напрямку. Партипаційний бюджет впроваджується у місті Торунь з 2013 року і  діє активно вже 5 років поспіль. Перший цикл громадського бюджету у місті Прущ Гданський розпочали також у 2015 році..

Пізнавальним було вивчення впливу громадських організацій на діяльність у гмінах. Так, наприклад, у гміні Жнін створено Центр неурядових організацій (ЦНО), який проводить ряд навчальних, інформаційних, консультаційних та ознайомчих зустрічей. ЦНО інформує  громадські організації  про конкурси, які оголошуються на рівні міста, гміни чи повіту. Неурядові організації подають проекти на конкурси і вже потім після голосування мають реалізувати соціально важливі проекти. Громадські організації у Польщі — це досить потужний неурядовий  орган, який виступає посередником між мешканцяими певної території та місцевою владою.

В цілому виграш громадського  бюджету в кожній відвіданій групою місцевості — це робота над спільним результатом діяльності влади та громадськості на всіх етапах партисипаційного бюджету. Тут не має переможців та переможених. Є лише спільна праця, а це вже велика перемога кожного учасника.

Україна за всі роки незалежності саме зараз починає налагоджувати зв?язок з населенням через громадські бюджети.  Оскільки одним із критеріїв (принципів) партисипаторного бюджету є повна довіра населення до влади і навпаки. Саме зараз закладається фундамент міцної громади. Коли всі залучаються до цього процесу на всіх його етапах, то лише в цю мить формується сила гасла: «ЦЕ МИ ЗРОБИЛИ РАЗОМ!».