Немає кращої землі ніде, ніж та, що зветься рідним краєм.

Дата: 31.01.2017 13:00

Рідний край, мала батьківщина, традиції і звичаї свого народу назавжди залишаються в пам’яті кожної людини.

Приємно згадати видатних людей, чий життєвий або творчий шлях пов'язаний з рідним краєм.

Наш письменник-земляк, який сьогодні проживає в місті Києві, Олекса Пантелійович Синиченко, став ще одним відкриттям для громади села Білозір’я.

Відомий письменник, перекладач з грузинської та німецької мов, народився 16 жовтня 1931 року в с. Білозір’ї в родині колгоспників. У 1950 році закінчив у рідному селі середню школу і вступив до Київського державного університету ім. Т.Шевченка на філологічний факультет (романо-германський відділ). З 1955 по 1972 рік працював у видавництві «Дніпро» редактором, завідувачем редакції зарубіжної літератури, потім перейшов, як пише сам у своїй біографії, на творчу роботу.

Із спогадів українського письменника Миколи Кагарлицького: «Робота в редакції, очолюваній Олексою Синиченком,- то найсвітліша сторінка в моїм видавничім житті. Тут ми проходили справжню школу редакторської майстерності. Ми в редакції почувалися безпечно, творили вільно, розкуто. А він нас любив, цінував працю кожного, захищав від наскоків на нас деяких лінгвістів з Інституту мовознавства. »

З 1957 року друкуються перші переклади художніх творів Олекси Синиченка. Перекладав переважно з грузинської мови, яку вивчив самостійно, а ще з німецької, російської, білоруської. Вийшло близько тридцяти книг. Це переклади творів І. Чавчавадзе, Н.Думбадзе, К.Гамсахурдіа, К.Лордкіпанідзе, Л.Фейхтвангера, Б.Плюндри та інших. Його переклади друкуються в різних збірниках, збірках творів, періодиці.

Видає дві оригінальні книги – «Свій шлях широкий» та «Якого нам ще треба словника». Книга «Свій шлях широкий» - біографічний нарис про життєвий та творчий шлях письменника. Перечитуючи її, задумуєшся над минулим рідного краю, над синівською відданістю Україні відомої творчої людини.

На початку 80-х років Олекса Пантелійович узявся за укладання словника понять, у якому слова розташовані на за алфавітом, а за темами. Підготував до видання том «Скарбниця української мови. Природа.».

З 1965 року Олекса Синиченко – член Національної Спілки письменників України, лауреат премії ім. Максима Рильського.

Приємним подарунком для Білозірського народного музею та сільської бібліотеки стали книги, фотосвітлини, біографічні матеріали знаменитого земляка.

Працівники музею, бібліотеки щиро вдячні за подарунки, які мають велике значення для історії рідного краю, пізнання своїх славетних односельчан.

Хочеться побажати Олексі Пантелійовичу здоров’я, творчого настрою, радості від кожного прожитого дня, задоволення від здійсненого, втілення задуманого.

Ольга Плодиста, завідувач музею.