Всесвітній день боротьби зі СНІДом в Україні

Дата: 01.12.2017 13:06

Всесвітній день боротьби зі СНІДом вперше відзначали 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД.

Із того часу Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я та ЮНЕЙДС у світі з ВІЛ-інфекцією зараз живе близько 37 мільйонів людей, серед яких 19.5 мільйонів отримують антиретровірусне лікування. Щороку, приблизно 1% від усіх обстежених на ВІЛ людей, отримують підтвердження позитивних результатів.

За офіційними даними ГУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України»:

– за період з 1987 – до 10 місяців 2017 року в країні зареєстровано 312 091 випадок ВІЛ-інфікування серед громадян України, 100 363 випадки захворювання на СНІД, та 44 221 випадок смерті від захворювань зумовлених СНІДом.

– за оновленими даними станом на 1 листопада 2017, в установах охорони здоров’я під наглядом перебувало 139 394 ВІЛ-інфікованих громадян України, з яких 42 666 з діагнозом СНІД.

Найбільш високий рівень поширеності ВІЛ-інфекції в Одеській, Дніпропетровській, Миколаївській, Херсонській, Чернігівській, Київській областях і в Києві.

Головною причиною смертності у хворих на СНІД залишається туберкульоз, який став причиною смерті для 52.1% померлих.

Слід зазначити, що близько половини ВІЛ-інфікованих, не знає про свій ВІЛ-позитивний статус.

На щастя, є ряд факторів, усвідомлення яких допомагає планувати і впроваджувати заходи, спрямовані на призупинення не тільки епідемії ВІЛ/СНІДу, а й епідемії страхів і чуток, якими переповнена вся історія виявлення і розвитку пандемії. Зокрема:

– шляхи передачі інфекції відомі, обмежені і можуть бути контрольовані людиною;

– розвиток інфекції можна вповільнювати медикаментозним шляхом, тим самим продовжуючи життя – так ВІЛ-інфекція перетворюється на варіант хронічної хвороби;

– у ході лікування концентрація вірусу в рідинах організму знижується, що майже унеможливлює передачу інфекції;

– зняття стигми з ВІЛ-інфікованості та ВІЛ-інфікованих поліпшує життя не тільки їм та їхньому оточенню, а й сприяє своєчасному зверненню за допомогою, уникненню ризикованих контактів тощо.

Від страху і стигматизації, пов'язаної з ВІЛ/СНІДом, людство поступово переходить до усвідомлення того, що для призупинення епідемії потрібно не тільки говорити про ВІЛ-інфекцію та про те, яка вона небезпечна. Вочевидь, настає час вчитися жити в світі, де носієм інфекції може виявитись будь-хто, жити в світі, де є ВІЛ.