Батьківська наука

Дата: 01.07.2016 14:09

10 заповідей батькам

Що таке спілкування батьків і дітей, учителів та учнів! Що заважає дорослим і юним розуміти один одного! Як налагодити щирі стосунки поколіннями в сім’ї? Як можна позбутися помилок у спілкуванні усунути внутрішні дефекти, що суттєво збіднюють сімейні стосунки! Пропонуємо кілька порад:

1. Якщо ви незадоволені вчинком чи поведінкою іншої людини, ніколи не пиляйтеїї, бо відтак виказуєте власну безпорадність: не вміючи розв'язати проблему по-діловому, люди вдаються до словесної активності типу: "викажеш  - легше стане".

2. Аж ніяк не можна з'ясовувати стосунки, а надто критикувати один одного у присутності сторонніх. Трапляється  так. Заходить до сина товариш, і розгнівана мати розповідає йому, який нечупара її син. А ще гірше, коли батьки у присутності дітей з’ясовують стосунки, прагнуть перетягнути сина чи доньку на свій бік. Звичайно, в ідеалі в сімейному житті найкраще було б обійтися без конфліктів, та коли вже вони виникають, розв'язувати  їх слідгідно.

3. Не обговорюйте недоліки членів сім"ї без їхньої присутності. Одразу обмовимося: нічого спільного з цим не має розмова батька з матір"ю, котрі занепокоєні тим, що у дитини з'явилися небажані звички, або риси характеру.

4. Ставтеся до своєї дитини серйозно, прагніть проникнути в її внутрішній світ. Щоб зрозуміти ті рушійні сили, що визначають поведінку дитини: її інтереси, потреби, радощі і горе, зрозуміти не тільки розумом (бо він підказує нам, що захоплення дитини – не розумне, непотрібне, і ми безжалісно його припиняємо), а й емоціями, треба пройнятися повагою до її дій.

5. Будьте послідовними у своїх вимогах до дитини, однак запам'ятайте: твердість лінії у вихованні досягається не покараннями, а стабільністю обов'язкових для виконання правил, спокійним тоном спілкування, неквапливістю і послідовністю.

6. Не демонструйте характер, не "грайте" на нервах і взагалі нічого не робіть лише заради принципу. Виключіть із своєї практики вислів: "Роби, якщо я наказав; змініть цю форму вимоги іншою: "Роби, тому що не зробити цього не можна, це принесе користі". Дитина повинна звикнути не на згоду зовнішньому розпорядженню (навіть батьківському), тому, що це доцільної розумно, потрібно.

7. Будьте м'якшими, добрішими до своїх ближніх, не прагніть перевиховати їх, поважайте їхню індивідуальність, приймайте їх такими, які вони є (якщо, звичайно, їхні звички не шкідливі для навколишніх), і дитину не сприймайте як свою власність, не ростіть її для себе. Ваша мета – виростити її для життя серед людей.

8. Будьте терплячими. Ваша нетерплячість – ознака слабкості, перший показник вашої невпевненості в собі.

9. Оцінюючи дитину, кажіть їй не тільки про те, чим ви особливо незадоволені, а й про те, що у вас у ній радує. Ніколи не порівнюйте свою дитину з сусідською, з її друзями, однокласниками. Порівнюйте, якою вона була вчора і якою вона є сьогодні.

10. Постійно шукайте в інших членах сім'ї якості, за які їх варто цінувати, прагніть більше пізнати інших і допоможіть їм пізнати вас. Пам'ятайте – виховна функція сім'ї не пише у вияві недоліків (інакше у дітей розвивається тривожність, постійне очікування зауважень), а можливості знайти те, що заслуговує схвалення.

Післямова

Ніколи не кажіть, що вам ніколи виховувати свою дитину. Це означає сказати: "Мені ніколи її любити". Ми виховуємо своїх дітей способом свого життя, системою власних цінностей, виховуємо своєю присутністю і відсутністю, виразом обличчя, звичайним тоном спілкування з людьми, обстановкою в квартирі, ставлення до праці та дозвілля.