Черкаські лісівники не встигають прибирати “зелені легені” від сміття

Дата: 21.03.2016 14:09

Щороку навесні кожен дивується та обурюється через засмічення лісів, лісосмуг, узбіч трас та доріг горами побутового та будівельного сміття. Купи пластику всіх видів, скло, бляшанки та інший усілякий непотріб після сходження сніжного покриву вражають своїми об’ємами.

Забруднення лісів сміттям – серйозна проблема, з якою лісівникам боротися стає дедалі важче. Незважаючи на неодноразові звернення працівників державної лісової охорони про недопустимість засмічення лісових масивів побутовими відходами, жителі області продовжують вивозити сміття у ліс.

Згідно ст. 73 Кодексу України про адміністративні правопорушення “Засмічення лісів відходами” передбачено накладення штрафу на громадян від  5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб – від 10 до 20.  Згідно ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення “Псування і забруднення сільськогосподарських та інших земель” передбачено накладення штрафу на громадян від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ці штрафи мають право накладати органи державного контролю за використанням і охороною земель та органи в сфері екології та природних ресурсів (статті 238-1, 242-1 КпАП).

Завдавання шкоди навколишньому середовищу карається законом. Проте фактично ця система штрафів існує лише на папері. Дуже рідко можна спіймати порушника на місці «злочину», а також довести що адміністративне правопорушення скоїв саме він.

Тож найчастіше так і виходить: сміття в лісі – виникають запитання до лісівників. Але ж лісівники – не єдині землекористувачі і не мають відповідати за всі сміттєзвалища в лісах чи зелених насадженнях.

Ніхто не звільняв сільські та селищні ради від обов’язку тримати в належному стані ввірені їм території поза межами населених пунктів. Прибирання сміття у приміських лісах покладене на органи місцевого самоврядування, які теж не квапляться наводити лад. Те ж саме стосується і служби автомобільних доріг, яка згідно встановленого законодавства повинна слідкувати за порядком вздовж трас, узбіч та автомобільних доріг (залежно від категорійності, дорожники повинні прибирати  територію до 11 метрів від осьової лінії дороги).

Сьогодні в області активно триває лісокультурна кампанія. Всі сили лісівників спрямовані на те, щоб вчасно і якісно виконати своє головне завдання – посадити нові ліси. Проте паралельно працівники лісових господарств змушені прибирати сміття – не лише в підпорядкованих лісах, а й вздовж узбіч доріг і трас, що проходять через ліси, адже результати безкультурної реальності нашого сьогодення спостерігаються на кожному кроці.

На одного лісівника припадає тисячі гектарів лісу, прибирати який від постійних сміттєзвалищ при всьому бажанні просто неможливо. Акції з прибирання довкілля за участю небайдужих представників громадськості проводяться зазвичай раз на рік – в квітні-травні. Проте засмічення лісових масивів не припиняється в жодну пору року.

Тому виникає логічне запитання: щоб  не обурюватися через сміття на кожному кроці, може треба просто не смітити і долучатися до європейської моди на чистоту та свідому екологічну поведінку?