Початкова школа

Дата: 13.07.2016 14:30

Розвантаження шкільних програм: перші результати

Прес-служба Міністерства освіти і науки повідомляє щодо внесення кардинальних змін до програм початкової школи.

Зокрема, з математики виключили зазубрювання, українська мова позбулась застарілих слів, а в літературному читанні є пропозиції не оцінювати дітей за швидкістю прочитаних знаків.

"Загалом зміни внесли в 14 програм для початкової школи. Усі оновлення - це пропозиції вчителів, експертів, викладачів та громадських активістів, які в рамках першого етапу роботи з розвантаження програм для початкової школи обговорювали необхідні зміни на інтерактивній онлайн платформі Ed-Era.com", - повідомили у МОН.

У Міносвіти також зазначають, що коментарів та пропозицій щодо навчальних програм з іспанської, французької та німецької мов отримано не було. Тому, Міністерством освіти і науки самостійно буде створено робочу групу, яка розробить відповідні зміни.

"Оновлення, що торкнулось абсолютно усіх програм – відміна фіксованого обсягу годин на вивчення кожної теми в рамках предмету. Це дозволило б учителю самостійно визначати час, на вивчення необхідного матеріалу. Головний орієнтир - не вказівка програми, а індивідуальні особливості дітей в школі", - наголошують у Міносвіти.

Також у відомстві зазначають, що найбільшу зацікавленість під час першого обговорення на Еd-Ері привернуло оновлення програм з української мови, математики, природознавства та літературного читання.

"Робоча група опрацювала кожен коментар, більшість поданих пропозицій вже включені до програм. Так, в програмі з  української мови оголосили війну застарілим словам. В оновленому варіанті замість телеграми, агронома та комбайнера до переліку "словникових слів" увійдуть поняття приязний, врівноваженість, оптимізм, творчість, креативний тощо. На думку психологів, саме робота з такими словами сприятиме розвитку емоційного інтелекту у дітей, що вкрай важливо в початковій школі", - повідомляють у Міносвіти.

Оновлена програма з математики – яскравий приклад  зміщення акцентів зі знаннєвих результатів на діяльнісні. Замість того, щоб просто завчати математичні таблиці та визначення, головним завданням дитини в рамках оновленої програми стане вміння використовувати ці знання в реальних життєвих ситуаціях. Наприклад,  учням 1 – 2-х класів не потрібно буде завчати напам’ять таблиці додавання, віднімання тощо.

Обговорення навчальної програми з літературного читання привернуло увагу до розвитку читацького інтересу в учнів. Найактивніше піднімалось питання визначення переліку творів, його осучаснення та проблема контролю техніки читання. Щоб вирішити ці проблеми, з програми забрали неактуальних і додали сучасних авторів, та пропонують скасувати контроль техніки читання.

"Програма з природознавства також виявилась надто важкою для маленьких дітей. Деякі теми для першокласників практично повністю дублювали теми з географії для старших класів. Наприклад, за старою програмою діти в початковій школі вивчали склад ґрунту та умовні позначення на карті України. В "розвантаженому" варіанті більше уваги приділяється формуванню у дітей повної картини світу. Наприклад, пропонують вивчати чому грунт важливий для природи та як люди використовують властивості води", - йдеться у повідомленні Міністерства освіти.

У відомстві зазначають, що з усіма новаціями можна ознайомитись на сайті Ed-Era.com.

Джерело: Освіта.ua