21 грудня - день зимового сонцестояння

Дата: 21.12.2016 15:01

21 грудня - день Потапія і день зимового сонцестояння. Дівчата зазвичай займалися рукоділлям. Це було зручно тому, бо від снігу у світлиці ставало ясно і можна було займатися роботою до настання вечора. Говорили, що прясти 21 грудня потрібно обов'язково на самоті. Якщо ж усамітнитися не виходило, то можна було спочатку провести спеціальний обряд від псування.

Вишивка володіла чарівною силою, а тому часто в ній зашифровували різні слова і символи. На ритуальному одязі часто вишивали ромби, оскільки це були символи родючості, які також могли означати землю, жінку, рослини. Предки вірили у прикмети про те, що такий орнамент приносить щастя в дім. Що стосується кольорів, то популярні були червоні і білі відтінки, які символізували відповідно кров і світло. Також з білим кольором пов'язували святість, чистоту, невинність. Захистом служили і отвори в одязі, які розміщували на подолі, рукавах, коміру - вважали, що тоді біси до людини не доберуться.

Народні прикмети

• Тихий і морозний день - зима буде м'якою і сніжною.
  • Синиці 21 грудня шукають укриття - чекай хуртовини.
  • Завірюха почалася 21 грудня - влітку буде багато опадів.
  • Синиці з самого ранку цвірінькають - вночі мороз вдарить. Якщо ж птиці під дахом ховаються - буде заметіль.

Джерело: Вісті черкащини