Поїздка директорів опорних шкіл у Чеську Республіку

Дата: 04.11.2016 15:12

У жовтні 2016 року відбулась поїздка директорів опорних шкіл із різних областей України в Чеську Республіку з метою ознайомлення із системою освіти країни. Директор Білозірської ЗОШ І-ІІІ ступенів Петренко Світлана Олександрівна входила до складу робочої групи. Про результатами поїздки Світлана Олександрівна відзвітувала перед директорами шкіл та керівниками дитячих садочків об’єднаної територіальної громади, ознайомила із освітньою системою Чехії.

Чеська освітня система має свої цікаві моменти та недоліки. По – перше, в цій країні навчальні заклади мають високу міру автономії.  Директор школи, призначається на посаду за контрактом на 6 років і  зобов'язаний протягом 2 років з моменту призначення пройти навчання по 100-годинній програмі, що включає питання менеджменту, права та економіки, керування педагогічним процесом та кадрами. Призначає на посаду директора засновник. Засновником може бути Міністерство освіти, обласний відділ освіти та найчастіше керівники населених пунктів, рідше приватні особи або настоятелі релігійних громад.

Міністерство освіти Чехії надає закладам рамкові програми з навчальних предметів. Ці програми включають матеріал, який  необхідно вивчити протягом трьох років, а вчителі самі визначають, які теми вивчати, в якому порядку та в якому класі. Я вважаю, що недоліком в такому варіанті програм є те, що учні, які переходять протягом року до іншої школи можуть пропустити вивчення тем, які в попередньому закладі ще не вивчались, а в наступному уже були вивчені.

У Чеській Республіці зовсім ліквідовані районні відділи освіти. Перевірку та контроль за навчальними закладами здійснює Чеська інспекція шкіл. Фінансування (розрахунок коштів на 1 учня та заробітна плата працівників) здійснюється Міністерством освіти, а всі інші витрати (експлуатація приміщень, ремонт та інвестиції) здійснюють засновники. Фінансування харчування учнів - за кошти батьків, але доставка продуктів, енерговитрати на приготування їжі, обладнання для їдальні - засновник. Штати залежать від кількості учнів, як і в нас. Середня заробітна плата в Чехії - 25 000 крон ( це, приблизно,  25 000 гривень). Педагогічні працівники отримують менше середньої з/п. Педагогічне навантаження вчителів 21 год.(в школах І-ІІ ст.),  22 год.( середніх школах  ІІІ ст.). У дитячих садочках - 30 годин. Директори ЗОШ  мають 40 год. робочий тиждень, та сюди ж входить викладання предмету від 3 до 5 год. на тиждень, залежно від кількості учнів у школі. (Додатково ці години, як в Україні, не рахуються). Курси підвищення кваліфікації не є для всіх обов’язковими. Їх проходять вчителі тоді, коли директор чи інспекція вважатимуть це за необхідне (наприклад, вчитель не виявляє належного  методичного рівня підготовки). Ці курси педагог проходить за власний рахунок. 12 днів у рік педагогам надається для самоосвіти. Конкурси та олімпіади проводяться і в Чехії.  Вони є добровільними, але діти беруть в них активну участь. Школи беруть участь у міжнародних проектах.

Цікавим є той факт, що  класи є повними і фінансуються, якщо в них 30 учнів. Якщо в класах по 14 учнів, то вони об’єднуються в класи-комплекти. Наприклад, два класи по 14 учнів, вийде 28. Не вистачає 2-х  учнів для фінансування державою. За  двох учнів доплачує місцева влада (засновник). Тому школи дуже зацікавлені в більшій кількості учнів і намагаються залучити до закладу побільше дітей, щоб не витрачати зайві кошти. Хоча  30%  шкіл Чехії мають до 50 учнів.

До школи діти йдуть у 6 років у 1 клас основної школи. Не відвідувати заклад дитина може тільки за довідкою лікарської установи чи висновку комісії ПМПК. З 1 по 9 клас учні навчаються в основній школі. За кожен рік навчання отримують табель успішності. По закінченню 9 класу ніяких документів про освіту не отримують.  Далі учні обирають подальше навчання: гімназії, середні професійні школи, училища. Для вступу в гімназію необхідно скласти іспити. Цікавим є те, що гімназії, приймають на навчання  з 5 класу та з 8, а не тільки після 9 класу.  Гімназії та середні професійні школи завершують навчання  складанням державних іспитів і це дає можливість випускникам вступати до ВУЗів. А училища навчають робітничим професіям і права для вступу до ВУЗу випускники не мають. Існують також вищі професійні школи( в Україні це коледжі), в які можна вступити після закінчення гімназій, спеціальних професійних шкіл чи  ПТУ,  та після трьох років навчанняв ступити до ВУЗу. Тому в Чеській Республіці близько 60% - робітничі професії і 40% - спеціалісти з вищою освітою. Вступити до вузів можна склавши 3 екзамени.

Під час перебування в Чехії ми відвідали приватну школу, де навчають за системою Монтесорі та Академію ремесел у Празі,  три школи об'єднаної територіальної громади (розташовані в різних селах)Карловарського району.  Також  для нашої групи були організовані зустрічі з керівником вищезгаданої громади, керівництвом управління освіти однієї з областей, представниками мерії,  директором кафедри шкільного менеджменту педагогічного факультету  Карлового університету в Празі Вацлавом, замісником головного інспектора навчальних закладів Чеської інспекції освіти Андрісом, головою комітету, що відповідає за питання освіти Союзу міст і сіл Чеської Республіки Марселою Стіковою та неформальна зустріч з представниками Міністерства освіти, молоді та спорту Чеської Республіки. На зустрічах усіх рівнів розглядалися питання чеської системи освіти, її розвиток та актуальні проблеми. На завершення відбувся круглий стіл в Центрі досліджень і розробок освіти, організований Яною Страковою, дослідником і фахівцем із системи освіти.