Черкаський район, Черкаська область

У Черкасах обговорили потенційні території для індустріального парку та підписали меморандум

У Черкасах сьогодні обговорили створення індустріального парку на території області. Вже навіть визначилися із кількома ділянками, які потенційно підходять для створення такого парку. Про це під час обговорення повідомив голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко.

– Основним шлагбаумом, який зупиняє розвиток бізнесу, є корупція. Створення індустріального парку – це вихід. Цей досвід не новий для України. Європейський шлях розвитку економіки – це якраз індустріальні парки. В державі вже створено 12 таких парків, – розповів Ткаченко.

Він також зазначив, що на території області є території, які підходять під будівництво індустріального парку. Зокрема, він назвав територію залізничних колій та аеропорту у Черкасах, міста Ватутіне та Канів, адже там є можливість залучення водної артерії країни, а також території на автошляху Київ-Одеса.

Під час обговорення був присутній народний депутат України, секретар комітету промислової політики та підприємництва ВРУ Михайло Хміль.

– Я хочу, щоб ми говорили насамперед про розвиток промисловості. Але нині кращого інструменту як індустріальний парку я не бачу. Таж сама Польща має 70 парків, Туреччина – 148 і завдяки цьому вона втричі збільшила своє ВВП. У комітеті ми вважаємо, що саме переробна промисловість може дати цей поштовх і до кінця розкрити потенціал країни. В Україні потенціал для росту дуже великий. Адже з 12 парків в Україні лише 4 можна назвати діючими, – сказав нардеп.

Він також розповів про законодавчі підстави та умови створення таких парків. Присутнім продемонстрували ролик, у якому йдеться про переваги парку.

Директор Асоціації індустріальних парків України Ігор Ніколін розповів про переваги створення індустріальних парків для розвитку економіки на прикладі інших країн. Зокрема, йдеться про Чехію, Туреччину та Македонію.

– Держава повинна здійснювати капітальні інвестиції. Якщо є вкладення держави, то відповідно є довіра інвестора і можливість реалізувати проект. Крім капітальних інвестицій держави має бути створена система пільг для заходу інвестора на територію ІП. Адже інвестор – це прагматична структура. Він приходить заробити, – говорить Ніколін.

За його словами, всі переходи повноважень та функцій загальмували процес розвитку створення ІП в Україні. Пропозиції, які продавалися від інших регіонів, були заблоковані через постанову КМУ, яка регулює реєстр і критерії включення ІП до реєстру. Згідно постанови, 75 % фінансування на облаштування території мало приходити з не державних джерел. Нині до постанови внесли зміни, розповів директор асоціації.
Він назвав такі кроки створення ІП: вибір території, підготовка та затвердження концепції, ухвалення рішення, зарахування у державний реєстр, вибір керуючої компанії, укладання з нею договору, залучення інвесторів.

– Чому ми так багато говоримо про реєстр? Він надає можливість державної допомоги при облаштуванні державних парків, і це чітко прописано в законі. Ця основа дає нам можливість вести діяльність у законодавчій площині. Часто запитують, навіщо створювати ІП, якщо є промислова зона? Індустріальний парк передбачає єдину концепцію. Потенційний інвестор може приймати цю землю в суборенду, або оренду з правом викупу. Всі бюрократичні моменти на себе бере керуюча компанія, що спрощує процедуру та полегшує життя інвесторам, – говорить Ігор Ніколін.

Президент Асоціації дорадчих служб, член правління Асоціації індустріальних парків Украіни Роман Корінець говорить, що в ІП має знайтися місце для кооперативної переробки сільськогосподарської продукції. Іншої та місцеві продукти могли б стати нішею для експорту.

Заступник директора Інвестиційного агенства розвитку регіонів Украіни Ігор Шепченко порадив комплексно підійти до створення парку. Проаналізувати, чи вигідним він буде, як зробити це “безболісно” для людей та підприємців. Він зазначив, що потрібно зробити так, щоб черкаський парк функціонував, а не став ще одним ” невдалим прикладом” ІП України.

Юрій Ткаченко озвучив напрямки, у яких можуть функціонувати ІП на Черкащині: побутова хімія, засоби гігієни, переробка галузі сільськогосподарської продукції, ІТ-кластер та оборонна промисловість.

Також під час обговорення проаналізували можливість створення Технопарку на території Черкащини, адже окрім виробництва, область може розвиватися у сфері науки.

Після обговорення голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко та Директор Асоціації індустріальних парків України Ігор Ніколін підписали меморандум про співпрацю.