8 травня в Україні відзначають День пам'яті та примирення

Дата: 09.05.2018 10:23

Щорічно 8 травня в Україні відзначають День пам'яті та примирення. У цей день у 1945 році Німеччина оголосила про свою капітуляцію у Другій світовій війні. Саме у такому форматі пам'ять полеглих у Другій світовій війні сьогодні в Україні вшановують втретє, адже Верховна Рада встановила 8 травня Днем пам'яті і примирення тільки у 2015 році. Тоді ж було прийнято рішення відзначати 9 травня як День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні замість встановленого з радянських часів Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років. Таким чином закон визначає вшанування пам'яті не тільки полеглих у війні радянських солдат, а й інших жертв нацизму. Також вшановують подвиги українського народу та його внесок у перемогу над нацизмом. Символом пам'яті є червоний мак.
Цей день відзначають не тільки в Україні.У 2004 році 8 травня встановлено як День пам'яті та примирення Генеральною Асамблеєю ООН. З 2005 року пам'ять жертв Другої світової війни вшановують у багатьох країнах світу.
Під час Другої світової війни український народ проявив мужність і героїзм, відстоюючи волю і незалежність своєї Батьківщини.
Село Білозір’я вважають одним із найбільш потерпілих сіл Черкаського району в роки війни. Понад 515 жителів села не повернулися з фронтових доріг, 1130 – нагороджено урядовими нагородами за мужність і відвагу на фронті, уродженці села Микола Романович Чмиренко та Олексій Аврамович Стрижаченко удостоєні високого звання Героя Радянського Союзу, а Андрій Никифорович Бідан – повний кавалер орденів Слави.
З метою вшанування полеглих визволителів нашої країни від нацистських окупантів у центральній бібліотеці Центру культури та дозвілля Білозірської сільської ради було організовано тематичну виставку літератури для дітей та дорослих «Безсмертна слава у віках» біля якої проведено патріотичні читання «Уклонімось низько до землі тим, хто в серці вічно буде жити» для дітей та юнацтва. Учасники заходу читали вірші, присвячені подвигу воїнів-визволителів. Це поезія Ліни Костенко «Мій перший вірш написаний в окопі», Олеся Гончара «Танкіст», Василя Симоненка «Жорна», Миколи Негоди «Степом, степом», Платона Воронька «Я той, що греблі рвав», «Легенда про трьох сестер» невідомого автора та ін. Партнером у проведенні заходів став Білозірський народний музей, де всі мали змогу переглянути представлені експонати, фото та документальні матеріали Другої світової війни.
Хай ніколи не згасне пам’ять про всіх тих, хто поліг у боях, хто віддав своє життя для нашого щастя.

Ольга Плодиста, завідувач бібліотеки.