Міжнародний день музеїв.

Дата: 18.05.2018 17:44

Музей – це місце де можна зустрітися з минулим, побачити сьогодення та заглянути в майбутнє. Саме тут є можливість дізнатися більше про свій край, свій народ, познайомитись з важливими історичними подіями.
Усі працівники музеїв України та Європи 18 травня відзначають професійне свято – Міжнародний день музеїв.
Для України цей день має загальнонаціональне значення, адже здатність зберігати та збільшувати свою культурну спадщину свідчить про духовний розвиток нації.
Важливим культурним надбанням Білозірської громади є сільський народний музей. Його засновником є великий ентузіаст краєзнавчої роботи, вчитель історії школи Анатолій Арсентійович Стецюра.
Анатолій Арсентійович Стецюра народився 13 серпня 1925 року в селі Ново-Архангельськ Херсонської області в сім’ї сільського писаря. В 1933 році сім’я переїжджає в Донецьк, де Анатолій навчається в Донецькій СШ №62. У воєнні роки Другої світової війни, повернувшись назад на батьківщину, був вивезений на примусові роботи у Німеччину, звідки втікає і воює у складі 212 стрілкової дивізії Першого Білоруського фронту аж до закінчення війни, учасник боїв за Берлін. Прослужив командиром гармати до 1950 року.
Після війни Анатолій Арсентійович навчається в Ново-Миргородському педагогічному училищі та пізніше заочно - в Одеському державному університеті на вчителя історії. З 1961 року – вчитель історії в Білозірській восьмирічній школі №3. У 1962 році при школі створює музейну кімнату із своїх привезених експонатів. Перейшовши працювати в середню школу і перенісши сюди музей, Анатолій Арсентійович став клопотати про будівництво окремого приміщення для музею села, адже він постійно поповнювався новими експонатами. Тільки завдяки його наполегливості в 1975 році було побудовано приміщення для музею на кошти колгоспу ім. XXII з’їзду КПРС (голова колгоспу В.Р. Козюра).
З 1961 року Анатолій Арсентійович весь час був позаштатним кореспондентом районної газети «Серп і молот», членом бюро районної організації товариства охорони пам’яток історії та культури УРСР.
Історичні пам’ятки, зібрані в музеї, документи, фотографії, ордени та медалі учасників Великої Вітчизняної війни та трудівників колгоспу розповідають про минуле козацького краю, про людей і події, що відбувалися в селі. На базі музею працював гурток червоних слідопитів, учасниками якого вдалося знайти понад 350 ветеранів 62-ї гвардійської стрілкової дивізії, які визволяли село, 766 імен загиблих воїнів при звільненні села Білозір’я. Отримано сотні листів-спогадів, фронтові листи 1943-1945 років від рідних загиблих, фотосвітлини та інші матеріали. Двадцять воїнів, чиї імена були вибиті на плитах пам’ятників виявилися живими. Знайшли прапороносця 182 гвардійського стрілкового полку Зотова В.О., який в 1943 році під час бою заховав прапор в Білозірському лісі, знайдений у 1967 році місцевою жителькою Ромащенко Н.В.
Музей стає центром патріотичного та краєзнавчого виховання. Про це свідчить той факт, що за 1980 рік музей відвідало 5200 осіб.
10 березня 1982 року постановою колегії Міністерства культури Української РСР Білозірському музею присвоєно звання народний.
По смерті А. А.Стецюри музеєм стала опікуватись Валентина Василівна Ковтун. Зусиллям сільської ради було відремонтовано приміщення, на вікна поставлено решітки, поновлено експозицію. В музеї налічується понад 2000 експонатів.
На даний час Білозірський народний музей знаходиться в Центрі культури та дозвілля Білозірської сільської ради, завідувач Помазан В.П.
Запрошуємо всіх бажаючих відвідати наш музей, який працює щодня з 9.00 до 13.00.
Ольга Плодиста, завідувач бібліотеки.