Білозірська громада

Черкаська область, Черкаський район

Міжнародна співпраця – вимога часу

Дата: 13.06.2018 17:55
Кількість переглядів: 556

Міжнародна співпраця – це вимога часу. Життя іде вперед, суспільство прагне розвитку, пізнання нового, цікавого, самовдосконалення і самореалізації. Для виконавчого комітету Білозірської сільської ради міжнародна співпраця дає можливість знайомитися з процесами європейського розвитку громад, запозичувати досвід вдосконалення і налагодження життя територіальної громади.

У рамках Меморандуму про наміри у сфері міжнародної співпраці на запрошення Війта Гміни Пухачув Люблінського воєводства (Республіка Польща) Адама Гржесюка Делегація Білозірської ОТГ 8-10 червня з навчальною робочою поїздкою відвідала Польщу, де познайомилися з досвідом місцевого самоврядування країни-сусіда.

Гміна Пухачув знаходиться в центральній частині  Люблінського воєводства. На території гміни проживає 5 500 осіб, до її складу входить 15 солтиств  (старостатів). Загальна площа - 91,7 кв.км.

Першого ж дня, після 18-годинної подорожі, ми надвечір прибули до с. Пухачув, що за кілька кілометрів від районного центру м. Ленчна. Нас привітно зустріли війт гміни пан Адам та його заступник пан Мар’ян. Розташувались у прекрасному агро-туристичному комплексі маєток Рутка. Відкриті й доброзичливі у спілкуванні люди, представники польської сторони, (пан Адам вільно володіє російською мовою), вже разом з пані Олею, начальником відділу освіти та пані Катериною, начальником відділу зв’язків з громадськістю, за філіжанкою кави розповіли нам про гміну, її історію, структурні підрозділи, добровільні пожежні дружини, їхні здобутки та допомогу Европейського Союзу у реформі місцевого самоврядування Польщі. Це був теплий вечір щирого спілкування, дружніх посмішок, обміну думками та приємними побажаннями.

Наступного дня знайомство з гміною розпочалося із закладів освіти, яких у гміні 6: три дошкільних та три середніх. Наразі в гміні  збільшується кількість дітей дошкільного віку, що вимагає збільшення кількості місць в існуючих закладах та відкриття нових ясел.

Відправним пунктом нашого знайомства став дошкільний навчальний заклад, в якому виховується 130 дітей. У дитячому садочку нас вразило компактність та ефективність використання площі будівель, кожен куточок приміщення  продумано та обладнано  так, щоб забезпечити максимальний комфорт маленьким мешканцям. Наше здивування викликала відсутність спеціально обладнаних спальних кімнат. У відповідь на запитання  директор закладу показала кімнату для зберігання індивідуальних «лежаків» (матрасик та постіль), які по обіді розстилаються у тих місцях ігрової зони, які обирають собі діти. Стіни коридорів та кімнат закладу прикрашено роботами  вихованців.

У залежності від часу перебування дитини в закладі батьки мають змогу обирати скільки разів на день дитина буде харчуватися. Від цього залежить плата за харчування, яка в повній мірі (100%) покладається на батьків. Триразове харчування вартує 4,5 злотих (32 грн.), чотириразове - 5,5 злотих (39 грн.)

  

  

Поряд з садочком функціонує середня школа, двері якої нам привітно відкрила чарівна пані директор та запропонувала провести екскурсію «лабіринтами школи», в якій навчався війт гміни пан Адам.

  

  

    

З розповіді пані директора ми дізналися про історію школи та особливості шкільного навчання  в Польщі, також ознайомилися з матеріально-технічною базою школи. Поряд з акцентом на поглиблене вивчення іноземних мов (англійської, російської, німецької, а в наступному році планується іспанська) та інформатики, велику увагу приділяють здоровому способу життя і активному відпочинку. Особливе враження справила спортивна інфраструктура закладу освіти, що включає в себе:

величезний спортзал, обладнаний для різноманітних командних та індивідуальних змагань, а також фантастичною альпіністською стінкою);

спортзал для початкової школи;

тренажерний зал;

стадіон зі штучним покриттям для гри у футбол;

стадіон для гри у міні-футбол;

майданчик для гри у баскетбол;

два тенісні корти.

Наступною зупинкою нашої подорожі став католицький костел, що є пам’яткою архітектури, побудований у стилі бароко у 1788 році.

Кзьонз ознайомив нас з історією, розповів про ремонт костелу та реконструкцію системи опалення. На території господарства ксьонза триває встановлення фотовольтаїчних панелей та теплового насосу.

Даний проект реалізовується за співфінансування ЄС у співвідношені 85% кошти ЄС, 15% кошти мешканців гміни. В рамках цього проекту та на цих же умовах, мешканцями гміни для власного використання встановлено 900 сонячних колекторів для підігріву води у домівках. Потім ксьонз запросив нас до своєї оселі та почастувати смачним черешнями з власного саду.

Громадське життя в польських місцевостях (селах) організовується  самими мешканцями. Рухаючись далі, ми відвідали осередок культури, роботу якого презентувала пані директор. На базі осередку працює багато гуртків та об’єднань, особливою популярністю серед молоді користуються зайняття з робототехніки та інформатики.

  

Родзинкою культурного життя сіл Польщі та яскравим прикладом  самоорганізації є нереально жива та енергійна організація "Коло сільських господинь». Жінки власними силами організовують та проводять різноманітні заходи, а також відроджуть стародавні традиції.

У всіх місцевостях Польщі є давня традиція багатьох поколінь – створювати добровільні пожежні дружини. Тобто чоловіки, які можуть мати різноманітні професії та проживають на території гміни, змолоду навчаються основам рятування, гасіння пожежі. Така ініціатива виникла у людей самостійно віддавна. Передумовою стало першочергове бажання допомогти швидко згасити пожежу, врятувати будинок чи врожай на полі. Поступово традиція набула організованих форм, а люди з великою повагою почали ставитись до своїх рятівників.

Такі добровільні загони підтримують, заохочують вступати до їхніх лав, фінансують матеріально-технічну базу. Яскравим прикладом функціонування такого загону став візит до пожежної бригади у Пухачуві.

  

Ми мали змогу безпосередньо ознайомитися зі складом та роботою добровільної пожежної дружини. У Пухачуві 36 доровольців - 18 з яких сертифіковані рятувальники. Працюють добровольці на громадських засадах, оплата здійснюється лише за бойові виїзди. Дана пожежна дружина має у користуванні два пожежні автомобілі, моторний човен,  комплект оснащення та одягу на 20 осіб.

Начальник пожежної дружини продемонстрував нам роботу системи оповіщення та реагування стражів на надзвичайну ситуацію. Одночасно з увімкненням сирени на всі телефони рятувальників надійшли СМС про подію, а вже за півтори хвилини на базу стражів прибув перший рятувальник.

Наступним пунктом нашого знайомства з громадою стало комунальне підприємство гміни.

КП займається роботою по благоустрою населених пунктів громади, а саме:

- водозабезпеченням (наявно понад 100 км. водопроводу у 12 населених пунктах);

- водовідненням - 85 км;

- збором  твердих та рідких  побутових відходів;

- впорядкування території ( обкошуванням обочин доріг, тощо);

На балансі підприємства знаходиться 11 одиниць техніки, працює 23 працівника. Директор КП розповів нам та наочно показав поетапну роботу очисних споруд, що знаходяться на території підприємства та здійснюють  механічно-біологічне очищення 550 м. куб нечистот щодня.

Наразі планується виконати роботи по водозабезпеченню та водовідведенню ще трьох населених пунктів гміни. Дані проекти будуть реалізовуватися за співфінансування ЄС у співвідношені 63,7% кошти ЄС, 36,3% кошти гміни.

  

Наступний пункт нашого призначення – відділення денного перебування людей пенсійного віку «Сеньйор Вігор 60+».

Із закладом та його роботою нас познайомила керівник соціальної служби та самі господарі – пенсіонери. Будівлю для приміщення денного перебування два роки тому було переобладнано з колишнього дитсадка за державні кошти наразі утримання та забезпечення функціонування центру на сьогодні залежить від гміни та самих пенсіонерів, які заробляють кошти виготовляючи різноманітні вироби «Hand madе» та реалізовуючи їх на ярмарках та заходах. Мешканці закладу «Жвавий пенсіонер» (дослівний переклад від нашого перекладача) беруть активну участь у житті громади, починаючи від проведення в незвичайній формі занять з вихованцями ДНЗ та шкіл до участі у концертах на головній сцені гміни. На завершення візиту господарі пригостили нас смачним трав’яним чаєм з власноруч приготованими тістечками. Під час частування всі разом переглянули фото життєпис закладу та залишили в ньому свої побажання та автографи.

  

  

Завершенням робочого дня стала подорож до міста Ленчна де відбувалися урочистості з нагоди 160-ї річниці добровільної пожежної дружини м. Ленчна.

Під час церемонії добровольців було нагороджено медалями та відзнаками за активну громадську діяльність в рядах добровільних пожежних дружин та визнання особливих заслуг самовідданого служіння на захист  життя населення та власності.

Наступний день розпочався візитом до місцевого закладу охорони здоров’я, сімейний лікар ознайомив нас з особливостями функціонуванням  первинної медицини в Польщі.

Лікарня надає медичну допомогу близько 5 тисячам місцевого населення та жителям сусідніх поселень. В ній працює два сімейні лікарі, два педіатра, акушер-гінеколог та стоматолог. Спеціалізацією лікарні є надання первинної медичної допомоги, що передбачає надання консультацій, проведення діагностики та лікування травм, здійснення профілактичних заходів, видача направлень до вузькопрофільних спеціалістів. Базові медичні послуги отримують громадяни безкоштовно – в рамках обов’язкового медичного страхування (внески на які відраховуються із заробітної плати).

У свою чергу за кожного пацієнта, який заключив договір, лікарня отримує субвенцію з державного бюджету, мінімально - 120 злотих на рік, за рахунок цих коштів вона має можливість забезпечувати себе самостійно в повному обсязі. Наразі медичний заклад укомплектовано апаратами діагностики (два апарати для УЗД, рентген-апарат, ЕКГ, глюкометр), функціонує електронна база даних, у якій зберігається вся інформація про пацієнта.

Надалі наш маршрут проліг до сусідньої гміни Цицьов де проходили щорічні традиційні змагання добровольчих пожежних дружин Ленчського повіту. Цього річ у змаганнях брало участь сорок чоловічих дружин та чотири жіночі.

Ми мали можливість вболівати за 10 команд дружин вогнеборців  гміни Пухачув. Фаворитом змагань була дружина з села Острувек, яка й здобула перемогу у повітових спортивно-випробувальних змаганнях.

Після завершення змагань та церемонії нагородження, переможців усі учасники змагань гміни Цицьов, мали можливість покуштувати страви та смаколиків, що проготували пані з «Кола сільських господинь».

Два дні інтенсивної роботи залишили по собі приємну втому та «сотні» запитань, відповіді на майже всі ми мали змогу отримати на прощальній зустрічі з представниками структурних підрозділів гміни. У нашій роботі багато спільного часто при спілкуванні не потрібен був перекладач - ми розуміли один одного, бо терміни та поняття що використовуються в нашій роботі є співзвучними. Та головним питанням було «Як все починалось?» Відповідали, що спочатку було взято курс на Євросоюз. Відповідно потрібно було провести реформи для підвищення стандартів життя людей і діяльності держави. Це були реформи усіх сфер життя. Але головна з них - самоврядування.

З досвіду реформ - польські реформи, вважаються найуспішнішими серед країн, що нещодавно вступили до Євросоюзу. І, відповідно, Польща отримала найбільше коштів Євросоюзу і забезпечила використання згідно поставлених вимог.

Отож, візит закінчився і додому ми привезли масу позитивних вражень, збагатились прикладами успішних практик впровадження реформ у життя конкретної громади. Будемо намагатись застосувати отриманий досвід для розвитку власної громади. 

Щиро дякуємо війту гміни пану Адаму Гржесюку за гостинність, керівникам структурних підрозділів за час та увагу приділену нам. Сподіваємось на подальшу плідну співпрацю.

 

                                                                                                                                                      Володимир Фатенко, Павло Батурін,                                                          Віктор Тарасенко, Наталія Валантирець.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь