22 вересня - День партизанської слави

Дата: 21.09.2018 15:24

Партизани – наша слава, наша гордість.

Партизани – це ті сини України,

перед якими скинуть шапки цілі століття,

якими пишатимуться цілі покоління

і складатимуть  про них думи і пісні.

Це невмирущий символ безсмертя

нашого доброго і чесного народу.

Олександр Довженко

22 вересня 2001 року, в день 60-тої річниці з початку підпільно-партизанського руху в Україні в роки Другої світової війни, в країні вперше відзначався День партизанської слави, встановлений Указом Президента № 1020/2001 від 30.10.2001.

День партизанської слави відзначається як данина всенародної поваги до тих, хто в суворий воєнний час боровся з фашистами в глибокому тилу ворога, не шкодуючи крові і самого життя.

6200 партизанських загонів і підпільних груп, які налічували близько мільйона людей, завдавали відчутних втрат гітлерівським військам на окупованій території, сприяючи просуванню частин і з’єднань Радянської Армії на захід.

З кінця 1941 року по серпень 1942 року на Білозір’я поширила свою діяльність Смілянська підпільна комсомольська організація під керівництвом Ю. В. Канарського. В цю організацію входили білозірці Н.Ю.Забеліна, М.М.Атамановський, брати Володимир та Олексій Ткаченки та інші жителі села.

Не обійшлося без жертв серед юних патріотів і на завершальному етапі боротьби з нацистами. Так, під час визволення села Білозір’я  1944 року,

11-річний Петя Тараненко і 12-річний Коля Шадиряк намагались повідомити командування наступаючих радянських військ про ворожу засідку. Однак, під час намагання перейти лінію фронту обох юних патріотів було вбито.

Ось так боролися з окупан­тами юні герої, втра­чаючи життя на його сві­танні.

Державне свято, присвячене героям партизанського руху в Україні, вшановує пам’ять всіх, хто боровся за визволення України від фашистської окупації. Воно з’явилося в національному календарі і як день пам’яті, адже проходять роки і прямих свідків того часу стає менше. Але герої не вмирають. Вони завжди будуть жити в наших серцях.

Відвідини Холодного Яру на Чигиринщині до Дня партизанської слави надихнули поетесу-аматорку с. Білозіря Віру Яківну Запорожець на такі рядки поезії.

Місцями бойової слави,

Де партизанські пролягли стежки,

Затамувавши подих і цікавість

Історія тут диха навкруги.

Ось гілочка надломлена звисає,

Біля пенька камінчик хтось поклав.

То юний партизан-розвідник

Умовний знак товаришам подав.

І літні й молоді та юні

У партизанських лавах – всі були,

По цих стежках, де ми ступаєм

Вони Вкраїну захищали, як могли.

Ми з двадцять першого століття

Схиляєм голову тим подвигам значним,

Героям-партизанам – шана й слава

І вічна пам’ять їм усім.