День вшанування учасників бойових дій на території інших держав

Дата: 15.02.2019 16:13

15 лютого в Україні - День вшанування учасників бойових дій на території інших держав, а також 30-а річниця виведення радянських військ з Афганістану.

Відзначення цієї дати встановлено в Україні «на підтримку ініціативи громадських організацій та з метою вшанування громадян України, які виконували військовий обов'язок на території інших держав» згідно з Указом Президента України від 11 лютого 2004 року № 180/2004. Після закінчення Другої світової війни українські військові брали участь у 24 локальних війнах і збройних конфліктах на території 16 іноземних держав. За часів СРСР вони виконували «інтернаціональний» обов’язок у Чилі, Іспанії, Єгипті, В’єтнамі, Ефіопії, на острові Куба та в багатьох інших «гарячих» точках.
Але найбільш масштабною та трагічною була війна в Республіці Афганістан, яка травала 10 років - з 25 грудня 1979 року по 15 лютого 1989-го. Кожен четвертий із майже 600 тисяч військовослужбовців, які брали участь у бойових діях в Афганістані, - наші співвітчизники, і кожний четвертий із тих, хто не повернувся з Афганістану, - українець. Зараз в Україні - понад 150 тисяч ветеранів афганської війни, з них близько 8-ми тисяч мають поранення, понад 6 тисяч є інвалідами.
За кожним воїном-афганцем – свій життєвий подвиг, своя доля. Хтось повернувся цілий і неушкоджений, а хтось – скалічений.
В Білозірській ОТГ створено Громадське об’єднання «Білозірська об’єднана спілка ветеранів Афганістану, учасників бойових дій та ліквідаторів аварії на ЧАЕС».
Голова спілки Олександр Вікторович Половинка, заступник – Віктор Михайлович Музичук.
В Білозір’ї проживає 33 воїни-інтернаціоналісти, з них 18 ветеранів війни в Афганістані. Багато з них мають бойові нагороди.
До 30-річчя виведення військ із Афганістану в бібліотеці Центру культури та дозвілля Білозірської сільської ради представлена тематична виставка «Афганістан болить в моїй душі» про події Афганської війни. Серед інших матеріалів виставки - стенд із фотосвітлинами земляків -афганців.
Афганістан… Він став синонімом людського лиха, справжнього пекла: палюче сонце зранку, спекотний вітер – афганець, пісок, що не дає дихати, і … завжди хочеться пити. І в цій суворості народжувалися вірші, які згодом ставали піснями.
Цього дня ми схиляємо голови перед світлою пам’яттю полеглих, вшановуємо тих, кому довелося воювати в чужих країнах.
30 років минуло з часів Афганської війни та для людей старшого покоління, хто був сучасником тих подій – це завжди болючий спогад.
Героїчні й трагічні сторінки афганської війни не залишили байдужою поетecу-аматора с. Білозір’я Віру Яківну Запорожець.

Вже тридцятий лютий
Ми це маєм знати,
Як покинули Афганістан
Наші воїни солдати.

Та він приходить до них у снах
І не дає заснути,
Зринають спогади, і пам'ять
Не може ніяк забути.

Чи потрібна була війна?
А вони просто солдати,
І відданий був наказ
Його не можна не прийняти.

І з честю вони служили,
Пройшли ті гори, піски.
Атаки, бої смертоносні
Навіки в’їлись в мізки.

30 років минуло,
Як Громов вивів війська
З тієї землі афганської,
В історії – правда така.

Хто звідти не повернувся,
Навіки залишився там,
Вклонімося пам’яті їхній
Воїнам-захисникам.

Теперішнім, сивочолим
Афганцям, хто єсть серед нас,
Глибока шана й повага,
Здоров’я й добра для Вас!

Ольга Плодиста, завідувач бібліотеки