До уваги керівників підприємств та підприємців, що зареєстровані на території Білозірської сільської ради – нові штрафи за порушення законодавства про працю у 2017 році

Дата: 30.01.2017 17:25

З інформаційною метою комісія Білозірської сільської ради з  питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати та легалізації трудових відносин із найманими працівниками нагадує, що всі штрафи за порушення законодавства про працю, якими було доповнено Кодекс законів про працю в кінці 2014 року, і які почали діяти з початку 2015 року, розраховуються в залежності від розміру мінімальної заробітної плати. Відповідно, із підвищенням розміру мінімальної заробітної плати до 3200 грн. зростуть і розміри штрафів. Акцентуємо увагу на штрафи за допуск особи до роботи без укладення трудового договору, або з оформленням такої особи на неповний робочий день, (працює повний). За дане порушення передбачена відповідальність у розмірі 30 (тридцяти) мінімальних заробітних плат за кожного фактичного працівника, що з 01.01.2017 року складає аж 96 000 грн. за кожну особу.

З 2017 року встановлені нові склади порушень законодавства про працю з штрафами для роботодавців. Так, Законом доповнено Кодекс законівпро працю, а саме статтю 265, якою встановлюється фінансова відповідальність для роботодавців – юридичних осіб та фізичних осіб ­підприємців. Законом про внесення змін до деяких законодавчих актів України № 1774­ VIII від 06 грудня 2016 року.

З 2017 року передбачена відповідальність роботодавців за недопуск до проведення перевірки контролюючихо рганів з питань додержання законодавства про працю. За таке порушення встановлено штраф у розмірі 3 (трьох) мінімальних заробітних плат і складає 9 600грн.Також Законом передбачено надзвичайно великий штраф за недопуск до проведення перевірки, якщо предметом такої перевірки є питання фактичного допуску до роботи осіб без укладання трудового договору, або з оформленням такоїособи на неповний робочий день, якщо насправді вона працює повний робочий день. За це встановлено штраф у розмірі 100 (сто) мінімальнихз аробітних плат, встановлених на момент виявлення порушення, що з 01.01.2017 року становить 320 000 грн.

Тут варто зазначити, що відповідальність в обох випадках (і штраф в розмірі 9 600 грн, і штраф в розмірі 320 000 грн) передбачена за факт недопуску посадових осіб контролюючих органів до перевірки.

Розглянемо, наприклад, ситуацію, коли інспектор прийшов на перевірку,а на підприємстві відсутні посадові особи, які уповноважені здійснювати супровід при проведенні перевірки підприємства, у зв’язку з чим секретар на ресепшені повідомляє, що у нього немає відповідних повноважень допустити інспектора. Фактично, така відмова секретаря може бути розцінена як недопуск до перевірки із накладенням вказаних штрафів.

Стосовно органів, які можуть здійснювати перевірку з питань праці та накладати штрафи, то це, передусім, територіальні державні інспекції з питань праці в областях, м. Києві. Також Законом уповноважено органи місцевого самоврядування виступати з ініціативою щодо перевірки усіх підприємств, проводити перевірки щодо додержання законодавства про працюта накладатиштрафи.

Взагалі, даний Закон позиціонують як такий, що спрямований на легалізацію оплати праці та боротьбу із заробітною платою в «конвертах». За допомогою таких штрафів (як бачимо, порушення саме пов’язані з допуском до перевірки органів Держпраці) та збільшення розміру ЄСВ для підприємців, законодавець сподівається викрити схеми з прихованими трудовими відносинами. Тому можемо прогнозувати збільшення кількості перевірок у 2017 році.

Для роботодавців, враховуючи не помірні штрафи, ми б рекомендували регламентувати на підприємстві порядок взаємодії посадових осіб підприємства з контролюючими органами при проведенні перевірок останніми. Передусім, радимо визначити посадові обов’язки працівників, які з боку підприємства супроводжуватимуть перевірку, прописати алгоритм дій, якщо прийшли перевіряючі, та проінструктувати працівників щодо їхніх прав у таких випадках.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією, а пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.